Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svezou se české firmy na jaderném boomu? Snad ano…

V poslední době se s všude kolem hovoří o jaderné renesanci, jaderném boomu. Napadá mě otázka, zda může být rozvoj jaderné energetiky faktorem, který umožní i českým stavebním a strojírenským firmám lépe odolávat krizi. Logickou odpovědí by bylo ANO, ale skutečnost nebude zřejmě tak jednobarevná.

Investice do jádra jsou doslova ekonomickým hitem, po celém světě se staví nebo plánuje výstavba desítek a desítek jaderných elektráren. Nebudeme se bavit o Indii a Číně, kde rostou „jaderky" jakou houby po dešti, ale třeba hned sousedé na Slovensku... Ti do listopadu 2013 chtějí spustit dva nové bloky jaderné elektrárny Mochovce. K tomu chce slovenská vláda ještě postavit nový jaderný zdroj v lokalitě odstavené jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Celých 50 % energie pak bude z jádra. Před časem se s velkou slávou a pro radost Evropské unie odstavovaly bloky v Jaslovských Bohunicích, když ale nastane zima, lidé uvažují jinak, reálně a racionálně.
Bez jádra zatím ještě mnoho let nemáme žádné lepší řešení zajištění naší energetické bezpečnosti a budoucnosti (při dodržení stále přísnějších ekologických limitů), a rozumní tohoto Světa to již naštěstí pochopili. Nejekologičtější a nejlepší za současné situace je prostě jádro. Možná je to pro mnohé „ekology" bolestivé zjištění, ale prostě to zatím ještě nejde. Vždyť plán vyrobit 20 % veškeré spotřebované elektrické energie v roce 2020 z obnovitelných zdrojů energie, je v podmínkách Česka nereálným. Největší optimisté hovoří max. o 13 %. A to i přes lukrativní dotace státu (čili z našich daní), třeba na fotovoltaické elektrárny a záruky výkupů za velmi výhodných podmínek. A v mnohých státech Unie jsou na tom stejně. Byl to více než ambiciózní plán. A i kdyby to bylo těch vzývaných 20 %, tak co těch „zbývajících" 80 %?
Co je dále pozitivní, pohled na jadernou energetiku se stává v Česku i v rámci EU racionálnějším a méně politicko-ideologickým. Dokonce se začíná hlasitěji mluvit o tom, že jádro je budoucností absolutní... Po štěpení přijde na řadu fúze jader, tedy žádný jaderný odpad, snad už žádný, ani zfanatizovaný, argument proti. Je přínosné, že i v tomto směru hrají čeští vědci prim.
Skupina ČEZ plánuje v Česku a na Slovensku výstavbu až pěti nových jaderných bloků. Jde o třetí a čtvrtý blok JE Temelín, pátý blok JE Dukovany a výstavbu až dvou bloků v Jaslovských Bohunicích. V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu kolem roku 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v roce 2025. Kromě toho je ČEZ například investorem výstavby 3. a 4. bloku JE Cernavoda v Rumunsku. A jak budou z připravovaných projektů těžit české firmy, můžou pomocí jádra bojovat proti celosvětové ekonomické krizi? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá...
Není jisté, zda české firmy, ať již stavební nebo strojírenské, budou z aktivit ČEZ profitovat a pokud se již k dodávce dostanou, jako subdodavatel, není jistý ani případný profit, zisk. Subdodavatelé to nemají totiž nikde jednoduché, co si budeme povídat... Ze zákona nelze preferovat ani pohlížet nijak protekcionisticky na žádnou firmu, takže nelze ČEZ někam tlačit. Česká republika navíc ani nemá firmu, která by byla schopna postavit jadernou elektrárnu na klíč. Třeba proto, že nedisponujeme vlastními kapacitami pro primární okruh. Generální dodavatel bude určitě zahraniční, a že se zájemci již hrnou... Výběr subdodavatelů pak bude plně v jeho gesci. Z prohlášení zahraničních zájemců o soutěž na dostavbu Temelína slyšíme, že s českými firmami počítají. Uvidíme, zda to není pouhý „předvolební" trik. Buďme optimisté a věřme, že se pro české firmy se otevírá obrovská a lukrativní možnost v subdodávkách, která jim pomůže odolat nejen krizi současné, ale i té, která bohužel přijde opět za pět nebo deset let.
Některé záležitosti vztahů mezi generálním dodavatelem a subdodavateli lze možná kontrolovat a řešit, třeba dodatky smluv. Možná lze připravit podmínky výběrového řízení tak, aby byla dodržena zákonná pravidla vyplývající pro podobné zakázky z české i evropské legislativy, a přitom byla zajištěna účast českých firem na zakázce i férové podmínky pro ně. Řešením je snad model tzv. kvazi-offsetů. A úloha státu? Je zodpovědností státu, aby v případech podobných zakázek byla podpora domácích firem zajištěna. Stejným způsobem si ostatně vlastní průmysl chrání i jiné evropské země. Je možná potřeba více než jindy zmobilizovat zaměstnance po celém světě, kteří pracují ve státních zastupitelstvích, zvláště v zemích, kde se chystají investice do výstavby jaderných elektráren, a kde Česko znají a dobře jsme se zapsali v minulosti, například Indie.

Autor: Stanislav Cieslar | čtvrtek 24.9.2009 6:43 | karma článku: 11,59 | přečteno: 1835x
  • Další články autora

Stanislav Cieslar

Vyřeší nerudovskou otázku žeh

Známá, tzv. nerudovská otázka „Kam s ním?“, se stává aktuálnější, než dříve. Proč? Města po celém světě totiž nevytvářejí jen nejvíce hrubého domácího produktu, je v nich nejen nejvíce středních a vysokých škol, krásných obchodů, nejvíce krásných aut, malebných hospůdek, ale taktéž nejvíce lidí na kilometr čtvereční... A ti lidé (mimo jiné) produkují ve velké míře komunální odpady. V roce 2007 žila poprvé více než polovina světové populace ve městech. Do roku 2025 má toto číslo vzrůst až na 4,9 miliardy, což je 60 %. Se stále rostoucím ekonomickým významem jsou právě města a jejich požadavky významným hybatelem trendů v průmyslu. Města spotřebují 75 procent světové energie a odpovídají za zhruba 80 % produkce skleníkových plynů, a to přesto, že pokrývají jen 0,4 % povrchu Země. Vedení měst proto nezbývá než se zajímat o účinné a udržitelné technologie pro přepravu, dodávku vody, tepla a energie i řešení problematiky odpadů.

24.3.2010 v 22:14 | Karma: 8,93 | Přečteno: 3024x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Cieslar

Začíná pro české podnikatele zelená totalita?

Záležitost projektu retrofitu (obnovy, rekonstrukce) Elektrárny Prunéřov je již bohužel zcela zpolitizovaná. Nikdo se neptá na názor projektantů retrofitu. Na druhou stranu odpůrci ze Strany zelených a různých ekologických hnutí včetně tzv. Ekologického právního servisu, kteří jsou v oblasti konstrukce kotlů naprosto nepoznamenáni věděním, se snaží svévolným výkladem platných právních předpisů a následnou kampaní prostřednictvím médií ovlivnit rozhodování úředníků Ministerstva životního prostředí a znemožnit právo investora, tj. Skupiny ČEZ, zvolit si sám příslušnou technologii odpovídající platné legislativě. V dalším textu uvádím mnou získané argumenty proti tvrzením odpůrců retrofitu v Prunéřově.

23.3.2010 v 22:19 | Karma: 18,22 | Přečteno: 1526x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Cieslar

Rozvoj energie z větru nutí vynaložit desítky miliard do sítí

Do rozvoje a obnovy přenosové soustavy a distribučních sítí elektrické energie v ČR musí připlout v nejbližších letech desítky a desítky miliard korun. Je to paradoxní, ale důvodem je především rozmach obnovitelných zdrojů energií (OZE), především pak větrné energetiky v západní a severní Evropě. Hovoří se o částce téměř 200 miliard korun do roku 2020.

5.8.2009 v 10:05 | Karma: 14,81 | Přečteno: 1547x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Cieslar

Zelená úsporám zatím vyvolává rozpaky

Nevhodně zvolený čas startu, množství nezodpovězených dotazů, nejasná interpretace pravidel, obtížná dostupnost pro většinu majitelů rodinných domů, další posílení byrokracie... To vše a mnoho dalšího jsem zaslechl na adresu dotačního programu Zelená úsporám v rámci diskusního setkání v Ostravě, který proběhl 10. června.

4.8.2009 v 7:01 | Karma: 11,84 | Přečteno: 1368x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Stanislav Cieslar

Můj rozhovor na www.elektrika.cz

Z 99,999% jsem tím, který se ptá různých lidí na různorodé věci. Loudím informace, čísla a podobně a hodně mě to baví. Rozhovorů jsem tedy mnoho neposkytl a asi ani neposkytnu, když tedy pominu vstup do veřejnoprávního rádia, kdy jsem jako "tiskový mluvčí" Fan Clubu HC Oceláři Třinec vysvětlovat, proč naši fanoušci vyprovokovali rvačku na hokejovém utkání v Ostravě a pak v Praze, a krátký proslov o mizerném stavu našich silnic a dálnic v pořadu ČR24. Nicméně, přecejen měl někdo o moje názory zájem... Webový portál www.elektrika.cz, který osobně považuji za jeden z nejlepších jak po stránce obsahu informací, tak interaktivity se čtenáři, čili propracovaná diskuzní fóra, se mě zeptal na názor ohledně jaderné energetiky a výsledek je tento:

3.8.2009 v 7:03 | Karma: 9,41 | Přečteno: 1121x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Stanislav Cieslar

Jádro, plyn, uhlí, slunce, voda, vítr... Hlavně objektivitu

Elektrická energie je pro život drtivé většiny lidstva nepostradatelná. Na jejím základě, nebo alespoň za jejího přispění, probíhá veškerá naše činnost a považujeme ji dnes již za samozřejmost.

2.8.2009 v 7:04 | Karma: 12,07 | Přečteno: 1070x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Cieslar

Odpadky palivem?

Velmi zajímavé postřehy jsem zaznamenal na konferenci o spalování komunálního odpadu v dubnu letošního roku v Praze. Na skládkách končí 71 % odpadů z českých domácností, téměř nevyužit zůstává bioodpad. Švýcarsko naopak skládkuje méně než 2,5 % svých odpadů. Ve využívání odpadu jsme bohužel hluboce pozadu za vyspělými státy. Nyní recyklujeme 21 % komunálního odpadu. Německo, Rakousko, Nizozemí a Belgie jsou dlouhodobě nad 50%.

1.8.2009 v 7:05 | Karma: 9,69 | Přečteno: 923x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Cieslar

Ekologické požadavky Unie pomáhají renesanci jaderné energetiky

Jaderná energetika v posledních letech doslova vstává „z popela", a to i v zemích, které od ní dříve částečně odvrátily tvář. Důvod? Neustále rostoucí hlad po elektrické energii a současně s tím přísné emisní limity Evropské unie lze podle odborníků a stále častěji i politiků uspokojit pouze pomocí jádra. Návrh Unie je založen na již všeobecně známé tezi 20, 20, 20, jímž chce do roku 2020 snížit emise CO2 v Evropské unii o 20 % ve srovnání s rokem 1990 a zvýšit podíl obnovitelných energetických zdrojů (OZE) na 20 %. Schválený závazný cíl 20% podílu OZE na spotřebě v roce 2020 považuji za příliš ambiciózní a přesahující možnosti většiny národních ekonomik. Jedná se ale zřejmě o číslo střelené od boku, nepodpořené dopadovými studiemi a nedostatečně zohledňující ekonomickou realitu.

29.7.2009 v 7:29 | Karma: 19,63 | Přečteno: 1260x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Stanislav Cieslar

Energetiko, ty nedáš zahynout, nám ni budoucím

Novinařina je moc fajn zaměstnání. Dostanete se na místa, která si sami vyberete. Ať již jde o sledování úchvatného odpichu surového železa z vysoké pece Třineckých železáren, pastvy muflonů v oboře realitního magnáta, nebo třeba máte chuť účastnit se exkurze v nejaké elektrárně? Není problém, neostýchejte se vstoupit. Všude máte jak zástupce médií dveře otevřené dokořán a informace se k vám dostávají tak nějak automaticky.

29.7.2009 v 0:29 | Karma: 7,88 | Přečteno: 1003x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1467x
Šéfredaktor odborného časopisu o energetice All for Power, editor ve vydavatelství odborných časopisů Konstrukce Media, s.r.o.

Seznam rubrik