Energetiko, ty nedáš zahynout, nám ni budoucím

Novinařina je moc fajn zaměstnání. Dostanete se na místa, která si sami vyberete. Ať již jde o sledování úchvatného odpichu surového železa z vysoké pece Třineckých železáren, pastvy muflonů v oboře realitního magnáta, nebo třeba máte chuť účastnit se exkurze v nejaké elektrárně? Není problém, neostýchejte se vstoupit. Všude máte jak zástupce médií dveře otevřené dokořán a informace se k vám dostávají tak nějak automaticky.

Co je na této práci složitější, je umět rozpoznat nepodstatné od podstatného, klamné od reálného, umělé od ryzího, umět toto vše roztřídit a předat dále, čtenářům. Tato práce nabízí obrovské možnosti sebeuplatnění, mnohdy opravdovou a významnou prestiž, ale i obrovskou moc, která je, bohužel, často v nesprávných (nekompetentních) rukou, jako to tak v životě chodí. Být "neumětelem" v oboru médií má katastrofálnější důsledky než v oborech jiných. Ale to je na dlouhou debatu…
Novináři jsou v očích mnohých pouhými šiřiteli špatných zpráv a paniky. Opět na tom asi něco bude, opět je to na diskuzi. Já nyní napíšu něco trochu pozitivního. Před uzávěrkou jednoho z čísel časopisu All for Power jsem navštívil jednu z dalších zajímavých konferencí tohoto roku, kterou v Ostravě uspořádal Národní strojírenský klastr. Hlavním tématem byly dopady ekonomické krize na strojírenství, nejvýznamnější to obor České republiky. Zaznělo tam mnohé... Podle šéfa vítkovického holdingu Jana Světlíka se stává strojírenství v České republice obětí přelévání krizových jevů z jiných oborů a "strachu z investic", který druhotně zhoršuje situaci strojírenských producentů. Z těchto skutečností vyplývá pro tuzemskou ekonomiku hrozba v podobě snížení měrné spotřeby oceli na osobu až na 250 kilogramů na hlavu, což je podle Jana Světlíka ukazatel řadící nás mezi rozvojové země. K překonání krize strojírenství nutně potřebuje, podle místopředsedy hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Milana Urbana, například výraznější podporu exportu. Všichni se taktéž shodli na jednom. Nyní nastala doba na oživení investičních aktivit a projektů z veřejných rozpočtů. "Nyní musíme urychlit dostavbu Temelína, prodloužit životnost Dukovan, investovat do obnovy uhelných elektráren, ale i do rozvoje obnovitelných zdrojů energií a do rozvoje sítí," hlásali přednášející na konferenci. Energetiko, Ty určitě nedáš zahynout, nám ni budoucím…

Autor: Stanislav Cieslar | středa 29.7.2009 0:29 | karma článku: 7,88 | přečteno: 1003x