Vyřeší nerudovskou otázku žeh

Známá, tzv. nerudovská otázka „Kam s ním?“, se stává aktuálnější, než dříve. Proč? Města po celém světě totiž nevytvářejí jen nejvíce hrubého domácího produktu, je v nich nejen nejvíce středních a vysokých škol, krásných obchodů, nejvíce krásných aut, malebných hospůdek, ale taktéž nejvíce lidí na kilometr čtvereční… A ti lidé (mimo jiné) produkují ve velké míře komunální odpady. V roce 2007 žila poprvé více než polovina světové populace ve městech. Do roku 2025 má toto číslo vzrůst až na 4,9 miliardy, což je 60 %. Se stále rostoucím ekonomickým významem jsou právě města a jejich požadavky významným hybatelem trendů v průmyslu. Města spotřebují 75 procent světové energie a odpovídají za zhruba 80 % produkce skleníkových plynů, a to přesto, že pokrývají jen 0,4 % povrchu Země. Vedení měst proto nezbývá než se zajímat o účinné a udržitelné technologie pro přepravu, dodávku vody, tepla a energie i řešení problematiky odpadů.  

Snahou EU je snížit množství odpadu. Původní záměr stanovil hladinu na úroveň roku 1985, tj. 300 kg na občana. Nicméně tato snaha se nesetkala s úspěchem. Podařilo se pouze oddělit dosud spojené trendy nárůstu HDP a odpadu. I v případě stoupajícího HDP se podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) množství odpadu na hlavu v zemích EU 27 drží na zhruba 550 kg na hlavu. Česká republika je v tomto ohledu lepší – cca 300 kg na hlavu. Ani u nás se nedaří toto množství snížit, což je z pohledu plánování energetického využití odpadu v městských spalovnách dobrá zpráva. Termický způsob nakládání s komunálními odpady je spolu s látkovým využitím nejvýznamnějším způsobem využití těchto druhů odpadů a svým dosahem je tak schopen zajistit v reálném čase a místě i minimalizaci objemu jeho tuhé složky, která by se jinak musela skládkovat.

Je zřejmé, že energetické využití odpadů má budoucnost. Nebuďme naivní, nejsme prostě schopni výrazně omezit produkci odpadu. Musíme proto usilovat alespoň o jeho maximální energetické využití s pomocí efektivních a ekologicky šetrných řešení. A posloužit by mohly spalovny. Rozvoj spaloven o možnost výroby elektrické a tepelné energie a využití technologií pro zpracování dalších druhů odpadu je výrazným krokem k lepšímu životu ve městech.

Autor: Stanislav Cieslar | středa 24.3.2010 22:14 | karma článku: 8,93 | přečteno: 3024x
  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1467x
Šéfredaktor odborného časopisu o energetice All for Power, editor ve vydavatelství odborných časopisů Konstrukce Media, s.r.o.

Seznam rubrik